Modni Polacy

Data dodania: 2016.06.02 09:27

Przyjrzyjmy się życiu prywatnemu Polaków przez pryzmat szeroko pojętej mody – zachęcają organizatorzy. Kojarzona ze stylem, wyglądem zewnętrznym, sposobem ubierania się  wyznacza również kierunki podróży czy formy aktywności. Już po raz czwarty w Olsztynie odbędzie się konferencja Życie prywatne Polaków w XIX wieku.

Tematem przewodnim organizowanej konferencji jest szeroko pojęta moda. Organizatorzy chcą zachęcić do przyjrzenia się życiu prywatnemu Polaków w XIX stuleciu przez jej pryzmat. Według definicji socjologicznej moda to jeden z regulatorów zachowania się jednostek w społeczeństwach nowoczesnych. Służy ona jako środek zarówno wyróżniania się z tłumu, jak i konformizmu w stosunku do wybranych grup. W przeciwieństwie do obyczaju (zwyczaju) moda jest bardzo zmienna – dąży nieustannie do zastępowania dawnych, tradycyjnych form nowymi. Nowe formy pochodziły z ośrodków uznawanych w danym czasie i miejscu za przodujące w tej lub innej dziedzinie. Rozwój mody ma źródła psychologiczne, społeczne i ekonomiczne, wpływ na modę miały prądy sztuce, ale też wydarzenia polityczne. W modzie, jak w zwierciadle, dostrzec można przemiany ról w rodzinie, w społeczeństwie, a także zmiany w polityce. Choć najczęściej jest ona kojarzona ze stylem, wyglądem zewnętrznym, sposobem ubierania się, to zachęcamy do spojrzenia na modę we wszelkich objawach życia zbiorowego. W tym kontekście moda będzie przejawem sposobów spędzania wolnego czasu, będzie wyznaczała kierunki podróży XIX-wiecznych Polaków, obejmie jadłospisy, wystrój wnętrz, czytelnictwo, formy aktywności fizycznej, terapie medyczne i niekonwencjonalne sposoby leczenia, wyznaczy mapy chętnie odwiedzanych salonów, traktierni, uzdrowisk, popularnych w danym okresie uczelni, pensji, uniwersytetów, klubów, towarzystw.

Konferencja Życie prywatne Polaków w XIX wieku jest organizowana już po raz czwarty. Skupia ona badaczy dziejów epoki z większości ośrodków akademickich w Polsce. Ustalenia badawcze z poprzednich sesji zostały opublikowane.

Obrady będą odbywały się w na Wydziale Humanistycznym UWM przy ul. K. Obitza 1 w Olsztynie (Aula Teatralna). IV Sesja naukowa odbędzie się w dniach 20-21 czerwca 2016 roku.

Zobacz program

Organizatorzy:
Instytut Historii i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego
oraz Instytut Historii Uniwersytetu Łódzkiego

Źródło: Organizatorzy

 

facebook