Lokalizacja

Mazury leżą w północnowschodniej części Polski. Mrągowo i Mikołajki położone są w ich centralnej części. Dlatego też Ziemia Mrągowska wyróżnia się największą bazą noclegowa w województwie Warmińsko – Mazurskim, gdyż stanowi bardzo dobry punkt do zwiedzania Mazur.

Mikołajki, a zwłaszcza Mrągowo są ważnymi węzłami drogowymi. Przechodzi przez nie ważna droga krajowa nr 16, o której można powiedzieć, że łączy zachód ze wschodem. Rozpoczyna się bowiem w okolicach Grudziądza nad Wisłą i biegnie do granicy z Litwą w Ogrodnikach. Mrągowa leży dodatkowo na przecięciu drogi krajowej nr 16 z drogą nr 59 (z Rozóg do Giżycka). Podróż samochodem z Mrągowa do Olsztyna -stolicy województwa zajmie jedynie 30 minut (60 km) zmodernizowaną drogą krajową nr 16. Z kolei do rosyjskiego Kaliningradu dzieli nas zaledwie 140 km, do Warszawy ok. 220 km, do Białegostoku 187 km.

Najbliższe lotniska znajdują się w Szymanach, Gdańsku i Warszawie. Z gdańskiego lotniska im. Lecha Wałęsy do Festiwalowego Miasta Mrągowa pokonamy 227 kilometrową trasę (drogą krajową nr 7, potem 16). Podobną drogę pokonamy do portu lotniczego w stolicy kraju. Możemy wybrać największe w Polsce lotnisko „Chopina” lub mniejszy położony w Mazowieckim Dworze „Modlin”. Od 2016 roku Mazury również posiadają swoje lotnisko  w  Szymanach koło Szczytna Port Lotniczy Olsztyn-Mazury to nowoczesny port z pełną infrastrukturą przygotowaną do obsługi samolotów pasażerskich poruszających się zarówno w trybie rejsowym jak i czarterowym.

facebook