Mistrzowski event na mazurskich szutrach. W piątek rusza Rajd Polski

O polskim klasyku piszę się wiele, zwłaszcza pod kątem motoryzacyjnego wydarzenia, zresztą najbardziej prestiżowego i największego w Polsce. Niewielu jednak analizuje Rajd Polski szerzej, z perspektywy największego sportowego eventu organizowanego między innymi na Warmii i Mazurach.

Rajd Polski trwa w trzy dni, ale przygotowania do każdej edycji trwają cały rok i rozpoczynają się tuż po zakończeniu poprzedniego wydarzenia. Dosłownie po tym, jak w sercach kibiców opadną sportowe emocje a na mazurskich szutrach pył i kurz.

To ogromny projekt wymagający wielomiesięcznych przygotowań. Za kulisami tego sportowego wydarzenia relacjonowanego przez około 350 krajowych i zagranicznych redakcji toczy się bowiem walka z czasem, aby dopiąć na ostatni guzik każdy logistyczny element imprezy. Dlatego nad właściwym przebiegiem Rajdu Polski czuwa sztab ludzi.

Rajd Polski to nie tylko ryk silników i zapach żużlu, to również współpraca partnerów. Tych jest wielu, a na samym szczycie listy znajduje się Międzynarodowa Federacja Samochodowa (FIA). Najważniejsza na świecie organizacja zarządzająca sportem samochodowym z siedzibą w Paryżu słynie z wymagań.

Bezwarunkowym wymogiem jest kwestia bezpieczeństwa, środki nadzwyczajne stosowane podczas jednego z najstarszych rajdów samochodów na świecie opisuje kilkusetstronicowa księga. Nie ma w tym nic dziwnego, wydarzenie każdego roku przyciąga na Warmię i Mazury około kilkadziesiąt załóg pragnących ścigać się po mazurskich szutrach. A ich sportową rywalizację ogląda około 100 tysięcy widzów.

Istotną rolę i ważnym elementem wydarzenia są oczywiście media. Dziennikarze doskonale wiedzą, że nie jest łatwo otrzymać oficjalną zgodę na relacjonowanie Rajdu Polski, gdyż należy spełnić Zasady Akredytacji FIA. Rajd Polski to oczywiście szereg konferencji prasowych, jednakże ciekawym środkiem komunikacji jest Radio Rajdowe, które każdego dnia na przeznaczonej częstotliwości 99,6 MHz przekazuje wyniki, wypowiedzi kierowców, rozmowy z organizatorami, kibicami i gośćmi.

Rajd Polski w tym roku odbędzie się już po raz 76. Sercem rajdu będą po raz kolejny Mikołajki, niewielki mazurski kurort. Zlokalizowany w Żeglarskiej Stolicy Polski park serwisowy będzie więc miejscem tętniącym życiem pomiędzy każdą pętlą oesów.

 fot. Mateusz Klimek

facebook