Mazurska syrenka nad Krutynią

Czy wiecie, że pośród mazurskich lasów ukryta jest maleńka miejscowość Krutyń położona nad rzeką Krutynią?

Nazwa miejscowości wywodzi się od nazwy strugi. Z kolei nazwa rzeki nawiązuje do pruskiego słowa „Kritina” - co oznacza wartka i kręta. Współcześnie Krutynia jest jednym z najpopularniejszych wodnych szlaków kajakowych w Europie. Płynąc nią trudno nie zauważyć Kompleksu Wypoczynkowo - Konferencyjny Mazur Syrenka. To dawny Kurhaus Grunwald, czyli dom zdrojowy z początku XX wieku. Idealnie wkomponowany w dolinę rzeki Krutyni. W ówczesnych czasach był to jedyny tak duży obiekt hotelarski zlokalizowany tak blisko wody we wsi Krutyń. Można domniemywać, że był jednym z najpopularniejszych w tamtym okresie. W Krutyni znajdowała się również popularna w tamtych czasach Restauracja "Stara Kawiarnia", która posiadała taras wychodzący na wodę.

Warto podkreślić, że rozwój bazy hotelarskiej w Krutyni związany jest z wybudowaniem linii kolejowej z zachodu Niemiec do Prus Wschodnich i na Mazury. Połączenie do Giżycka zostało uruchomione w 1867 roku. Jest to najstarsza linia kolejowa na Mazurach. Dopiero na lata 80., a zwłaszcza 90. XIX wieku przypada okres wzrostu gospodarczego na Mazurach. Czas prosperity dotyczy całej Europy, dlatego też ludzie zaczęli więcej podróżować, nierzadko wybierając Prusy Wschodnie jako miejsce swojego wypoczynku. W 1898 roku wybudowano linię kolejową na odcinku Mrągowo – Ruciane - Nida. Stacja kolejowa „Krutyń” znajdowała się niedaleko szosy, około 1,5 km od miejscowości.

Koniec XIX wieku to czas, gdy można mówić o turystyce masowej na Mazurach, powszechnej jak na możliwości tamtego okresu. Jedną z największych atrakcji jeszcze przed I wojną światową w Prusach Wschodnich były krutyńskie spływy pychówkami Perkun krutynia, czyli łódkami płaskodennymi ze sztakerami, podobnie jak w Wenecji. Turyści wybierali Krutyń nad Krutynią jako miejsce swojego wypoczynku głównie ze względu na uroki mazurskiej przyrody, unikatowej i dziewiczej w swoim charakterze. W okresie międzywojennym wakacje w mazurskiej miejscowości spędzał z córką Melchior Wańkowicz. Ich wypoczynek klasyk polskiego reportażu opisał w jednej ze swoich najpopularniejszych książek „Na Tropach Smętka”.

Po II wojnie światowej Krutyń była miejscowością znaną nie tylko wśród Polaków, ale również wśród zagranicznych turystów. W Krutyni mieszkał Karol Małłek (1898-1969) mazurski pisarz i badacz folkloru. W 1963 r. wakacje w Krutyni spędził również noblista John Steinbeck. Popularność miejscowości nad Krutynią niezmalała do dzisiaj. Zmienił się nieco sam krajobraz wsi. Owszem można zobaczyć jeszcze dawną mazurską, drewnianą zabudowę, ale obok niej również nowoczesne obiekty hotelarskie. Otoczenie mazurskiej przyrody sprawia, że Krutyń to również idealne miejsce na biznesowe spotkania. Spotkania integracyjne, szkolenia, konferencje w malowniczej scenerii uwalniają kreatywność, dając pomyślność spraw biznesowych oraz zapewniają dalszy rozwój interesów. W sercu Mazurskiego Parku Krajobrazu można zorganizować zarówno kameralne biznesowe spotkanie, jak i korporacyjną konferencję. Najlepiej w miejscu, które tworzy historię tej miejscowości dawnym Kurhausie Grunwald z Restauracją "Stara Kawiarnia”. Podpowiemy wam, że obecnie jest to nowoczesny Kompleks Wypoczynkowo-Konferencyjny Mazur Syrenka.

Fot. Kompleks Wypoczynkowo-Konferencyjny Mazur Syrenka

facebook