Kleszczowe Zapalenie Mózgu – nieznana choroba, na którą nie ma lekarstwa

Data dodania: 2017.04.24 10:00

Stanowi coraz większe wyzwanie dla współczesnej medycyny, bo na tą chorobę nie ma skutecznego lekarstwa. Kleszczowe Zapalenie Mózgu będzie tematem konferencji, która już jutro odbędzie się w Starej Kotłowni w Olsztynie.

Kleszczowe Zapalenie Mózgu (KZM) to wirusowa choroba ośrodkowego układu nerwowego przenoszona przez kleszcze, stanowiącą coraz poważniejsze wyzwanie dla współczesnej medycyny. Na KZM nie ma skutecznego lekarstwa. Schorzenie to może skutkować bardzo poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi- śpiączką, paraliżem a nawet śmiercią. Stan świadomości społecznej na temat KZM jest wciąż niezadawalający, dlatego Fundacja Aby żyć rozpoczyna kolejną edycję społecznej akcji edukacyjnej poświęconej chorobom odkleszczowym, ze szczególnym uwzględnieniem KZM.

W konferencji udział wezmą eksperci specjalizujący się w tematyce chorób odkleszczowych:

1)     dr n. biol. Katarzyna Kubiak - Katedra Biologii Medycznej Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego;

2)     dr n. med. Piotr Kocbach - Specjalista Chorób Zakaźnych;

3)     lek. med. wet. Janusz Dzisko - Warmińsko-Mazurski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny.

Podczas konferencji eksperci omówią szereg zagadnień dot. kleszczy i przenoszonych przez nie chorób m.in.:

- najczęściej występujące na terenie Polski gatunki kleszczy z uwzględnieniem ich środowiska bytowania, cyklu życiowego oraz sposobu transmisji patogenów żywicielom;

- poziom zarażenia kleszczy wirusem KZM w Polsce oraz Warmii i Mazurach;

- epidemiologia KZM na terenie woj. warmińsko-mazurskiego;

- ryzyka zakażeń i leczenie chorób odkleszczowych;

- zasady profilaktyki chorób przenoszonych przez kleszcze.

Prezentacji towarzyszyć będą pokazy slajdów okazów różnych stadiów rozwojowych kleszczy głodnych i opitych krwią żywiciela oraz rodzajów rumieni występujących na skórze po ukąszeniu. Na zakończenie nasi eksperci chętnie odpowiedzą na wszelkie dodatkowe pytania dot. kleszczy.

Fundacja Aby żyć została powołana w celu propagowania w Polsce profilaktyki zagrożeń chorobami zakaźnymi układu nerwowego. W swych działaniach skupia się m.in. na profilaktyce chorób wywołanych przez kleszcze. Fundacja posiada status Organizacji Pożytku Publicznego, jest członkiem Confederation of Meningitis Organisations, współpracuje z wieloma podmiotami zajmującymi się profilaktyką zdrowotną, takimi jak Ministerstwo Zdrowia, Światowa Organizacja Zdrowia i Międzynarodowe Stowarzyszenie Studentów Medycyny.

Konferencja odbędzie się 25 kwietnia 2017 roku o godzinie 11.00 w sali nr 102 w Centrum Edukacji Technologicznej „Stara Kotłownia” w Olsztynie (ul. Profesora Romana Prawocheńskiego 9).

Źródło: Miłosz Jurgielewicz

 

facebook