Dobrze urządzone państwo. Aspekt teoretyczny.

Data dodania: 2015.10.22 09:50

Minęło już 25 lat od odzyskania niepodległości Polski. Polityczny wymiar tego czasu, to przejście od jednego skrajnego systemu do skrajności drugiego systemu politycznego. Euforia polityków przypisujących sobie zasługi i odgłosy społeczeństwa szukającego swego trudnego miejsca w nowych warunkach, nakazuje uczciwe zliczenie zysków i strat.

Katedra Filozofii i Polityki Prawa Wydziału Prawa i Administracji UWM w Olsztynie chce się zmierzyć z trudnym zadaniem wykazania podstaw nadziei, która była budowana między innymi mądrością Johna Rawlsa i skonfrontować z trudną polską rzeczywistością. Dlatego proponujemy taki temat konferencji. Chcemy w formule naukowej wykazać to, co było u podstaw społecznego wysiłku, ale również wskazać ścieżki naprawy zaniedbań i porzucenia podjętych zobowiązań wobec społeczeństwa. Należy dołożyć staranności, by wyzbyć się zarówno patosu politycznej poprawności, jak i politykierskiego zacietrzewienia. Na chłodno skalkulować piękne teorie i doświadczenie codzienności, by wypracować praktyczne wskazania dla rehabilitacji zasad i rewalidacji życia społecznego. Zamiast mówić o teorii społeczeństwa dobrze urządzonego, chcemy mówić o takim właśnie, naszym, państwie.

Pragniemy zaprosić na konferencję naukowców i wykładowców olsztyńskich uczelni. Sugerujemy również kontynuację seminarium z propozycją rozszerzenia tego grona o praktyków przy okazji zwołania kolejnej konferencji w nieodległym czasie. Przed Seminarium chcemy wydać książkę z artykułami zgłoszonymi na konferencję.

Serdecznie zapraszamy do uczestnictwa w Ogólnopolskim Seminarium Naukowym.

Konferencja odbędzie się 19 listopada 2015 roku (czwartek) w Olsztynie, w Centrum Konferencyjnym UWM w Olsztynie, Aula Cytrynowa. Rozpoczęcie Seminarium godzina 09.00.

Organizatorem konferencji jest Katedra Filozofii i Polityki Prawa Wydziału Prawa i Administracji przy współpracy z Kołem Naukowym Filozofii Państwa i Prawa „Politea” Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie oraz Gdańskiej Szkoły Wyższej .

Zakres merytoryczny konferencji obejmuje następujące zagadnienia:

I. ZAGADNIENIA FILOZOFICZNO-PRAWNE

II. ZAGDANIENIA KONSTYTUCYJNE

III. BEZPIECZEŃSTWO SPOŁECZNE

IV. BEZPIECZEŃSTWO ZDROWOTNE SPOŁECZEŃSTWA

V. BEZPIECZEŃSTWO INTELEKTUALNE

VI. BEZPIECZEŃSTWO EKONOMICZNE SPOŁECZEŃSTWA

VII. WYKLUCZENIA W PAŃSTWIE DOBRZE URZĄDZONYM

Źródło: ks. dr Jacek Zieliński

facebook