Współczesne wyzwania dla Sądownictwa Administracyjnego w Polsce i Europie

O wpływie prawa europejskiego na sądownictwo administracyjne, a także zakresie kontroli funkcjonowania organów administracji publicznej sprawowanej przez sądy będą m.in. rozmawiać uczestnicy konferencji pod tytułem "Współczesne Wyzwania dla Sądownictwa Administracyjnego w Polsce i Europie", która odbędzie się 10 marca w Centrum Konferencyjnym Wydziału Prawa i Administracji UWM w Olsztynie.

Prawo Administracyjne jest gałęzią prawa, które w sposób niezwykle kompleksowy i władczy ingeruje w funkcjonowanie podmiotów administrowanych poprzez wydawanie licznych decyzji, zezwoleń lub poprzez dokonywanie czynności jak, chociażby rejestracja pojazdu samochodowego. Sądy Administracyjne często stanowią ostatnią możliwość uchylenia niekorzystnych rozstrzygnięć, jak i wywarcia presji na instytucjach publicznych by w swoim postępowaniu kierowały się przepisami prawa. W szczególności należy tutaj wskazać na instytucję skargi na bezczynność organu.

W dyskursie na temat funkcjonowania sądownictwa w Polsce pomija się często rolę i znaczenie sądów administracyjnych. Powyższa Konferencja ma na celu przeanalizowanie funkcjonowania sądów administracyjnych w Polsce jak i w ujęciu prawno-porównawczym w kontekście funkcjonowania ich w Europie. W zamyśle organizatorów Konferencja ma przeanalizować problematykę zarówno ustrojową jak i proceduralną, wskutek czego zostaną sformułowane wnioski de lege ferende stanowiące podstawę do dalszej dyskusji.

W szczególności organizatorzy pragną Państwa zainteresować następującymi, przykładowymi tematami:
- postępowanie przed sądami administracyjnymi, ze szczególnym uwzględnieniem postępowania przed NSA
- ustrojem
sądów administracyjnych w Polsce i Europie
- wpływem
prawa europejskiego na sądownictwo administracyjne
-zakresem kontroli funkcjonowania organów administracji publicznej sprawowanej przez sądy
Zgłoszenia są przyjmowane do 1 marca 2017 roku na adres mailowy konferencjasadowo2017@gmail.com. W treści prosimy o podanie danych kontaktowych, afiliacji, tytułu naukowego oraz wskazania charakteru uczestniczenia. Osoby zainteresowane udziałem czynnym proszę o dołączenie abstraktu zawierającego od 500 do 1000 znaków. Organizatorzy zastrzegają sobie prawo odrzucenia abstraktów bez podania przyczyny.


Na naukowe spotkanie zapraszają: Katedra Postępowania Administracyjnego i Sądowoadministracyjnego wraz z Kołem Naukowym. 

Źródło: Facebook

facebook