Międzynarodowa debata o miejskim sporcie i turystyce

O miejskim sporcie i turystyce rozmawiano w Olsztynie. Międzynarodowa debata „Miasta, w których warto żyć…” to pierwsze spotkanie z cyklu wydarzeń promujących dokonania miast regionu w zakresie zrównoważonego rozwoju. Przedsięwzięcie dofinansowane jest z przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP.

W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele z Bornholmu (Dania) oraz samorządowcy, przedstawiciele związków sportowych oraz organizacji turystycznych z Warmii i Mazur. Konferencja była doskonałą okazją do dyskusji m.in. na temat wyzwań i korzyści płynących z organizacji międzynarodowych imprez sportowych czy możliwości, jakimi dysponują miasta w zakresie przygotowania oferty sportowo-rekreacyjnej dla mieszkańców. Porównanie polskich i duńskuch doświadczeń w zakresie jak najlepszego wykorzystania atutów miasta w zakresie zrównoważonego rozwoju oraz podniesienia jakości życia mieszkańców.

Tego typu debaty zawsze mają wymiar merytoryczny – mówił Gustaw Marek Brzezin, marszałek województwa warmińsko-mazurskiego. – Dzisiaj rozmawiamy o sporcie, rekreacji i turystyce, ale w najbliższym czasie planujemy dwa pozostałe spotkania, na których będziemy rozmawiali o innych dziedzinach życia. Odbędą się one w Elblągu i Ełku, a wśród zaproszonych gości będą przedstawiciele partnerskich regionów z Francji i Włoch. Nasz kraj oraz region jest pełnoprawnym partnerem do prowadzenia takich dyskusji i chcemy to wykorzystać.

Walory Olsztyna zaprezentował prezydent Piotr Grzymowicz, natomiast o korzyściach płynących z organizacji imprez sportowych czy turystyki na Bornholmie przedstawił Niels Chresten Andersen, szef tamtejszej współpracy międzynarodowej. – Po raz pierwszy przyjechałem do Olsztyna 17 lat temu – mówił. – I od tej pory miasto oraz ten region stały się moim drugim domem. W naszej delegacji nie brakuje praktyków, którzy na co dzień przygotowują różne oferty sportowo-rekreacyjne zarówno dla mieszkańców, jak i turystów. Są to członkowie związków czy stowarzyszeń sportowych, agencji turystycznych. Jest z nami również przedstawiciel naszych lokalnych mediów. Mamy z pewnością jedną wspólną cechę, którą możemy pochwalić się przed całym światem. Chodzi mi tutaj o walory przyrodnicze.

Organizatorzy zaplanowali również dwa panele dyskusyjne. W pierwszym z nich rozmawiano o sporcie jako elemencie budowania marki miasta. Paweł Papke z Polskiego Związku Piłki Siatkowej zaprezentował potencjał siatkarskiego turnieju z cyklu Grand Slam, który od dwóch lat odbywa się w stolicy regionu (wcześniej spotkania na piaszczystych boiskach odbywały się w Starych Jabłonkach pod Ostródą). Z kolei Piotr Jakubowski, burmistrz Mikołajek przedstawił wymiar promocyjny miasta poprzez organizację Rajdu Polski, będącego jedną z rund mistrzostw Europy, a następnie mistrzostw świata. Zaproszeni goście mogli przekonać się również jak w Danii funkcjonuje najpopularniejszy klub golfowy - Bornholm Golf Club (w debacie wzięła udział Marianne Munk Kofoed) oraz zapoznali się z rowerowym projektem Bike the Baltic (Carl Henrik Marcussen, Centrum Badań Regionalnych i Turystycznych).

O ofercie rekreacyjnej dla mieszkańców na przykładzie polskich i duńskich miast rozmawiali natomiast Czesław Najmowicz (burmistrz Ostródy), Marian Jurak (prezes Oddziału Warmińsko-Mazurskiego PTTK), Adam Liszkiewicz (pełnomocnik prezydenta Olsztyna do spraw żeglarstwa), Jonas Bagger Sørensen (przedsiębiorstwo GoBornholm) oraz Jan Kjersgaard (DGI Bornholm – regionalne stowarzyszenie sportowe). Międzynarodowa debata o miejskim sporcie i turystyce odbyła się w poniedziałek 19 września 2016 roku w Olsztynie.


Realizowany przez Departament Współpracy Międzynarodowej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie projekt „Miasta, w których warto żyć…” współfinansowany jest przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP w ramach konkursu „Wsparcie wymiaru samorządowego i obywatelskiego polskiej polityki zagranicznej 2016”. Całkowita wartość projektu to blisko 115 tys. zł.

Źródło: Wrota Warmii i Mazur. Opracowanie: CBM
 

facebook